5 zasad stylu Coco Chanel. Inspirujące wskazówki dla 50-latek

styl Coco Chanel
fot. Flickr

Kobiety zawdzięczają jej naprawdę wiele. To ona uparcie walczyła z gorsetami i dążyła do mody nie tylko pięknej, ale i wygodnej. Wybitna projektantka mówiła, że istnieją pewne reguły, które świadczą o dobrym smaku. Oto 5 zasad stylu Coco Chanel.

Zobacz też: Najmodniejsze cięcia 2023 roku! Te fryzury śmiało mogą wybierać panie 50+, żeby odświeżyć wygląd

„Moda, w której nie można wyjść na ulicę, nie jest modą”

To zasada numer jeden stylu Coco Chanel, która uważała, że jeżeli coś powoduje dyskomfort, krępuje chodzenie, oddychanie i inne codziennej czynności, zdecydowanie nie jest w dobrym guście. Uważała, że niezależnie od tego czy nosimy sukienkę, koszulę, czy spódnicę, wszystko musi być wygodne. Tylko wtedy czerpiemy pełną satysfakcję z tego, co nosimy. Ubrania powinny być efektowne, ale i praktyczne, dlatego też nie znosiła gorsetów i sztywnych spódnic na stelażach. Wprowadziła do mody sukienki lekkie, proste, zdobne, a gorsetom powiedziała stanowcze: nie.

Zobacz też: Te stylowe spodnie KIK kosztują 60 zł! 50-latki docenią je za wygodę i stonowany kolor

„Najlepszym kolorem na całym świecie jest ten, który wygląda na Tobie najlepiej”

Choć była kreatorką mody, to zdecydowanie kochała klasykę. Trendy, które lansowała to wciąż aktualne wskazówki. Chanel miała spory dystans to ulegania modom na kolejne kolory. Uważała, że co prawda eksperymenty mogą poskutkować ciekawymi odkryciami, jednak warto wiedzieć, w jakim kolorze wyglądamy najlepiej i budować na jego podstawie garderobę. Jeśli szukamy stylizacji na wielkie wyjścia to najlepiej bazować na sprawdzonych kolorach, które pasują do karnacji, oczu i włosów. To gwarancja dobrego samopoczucia.

„Czarny i biały – oba kolory są pięknem absolutnym. Ubierzcie kobietę na bal na biało albo na czarno, nie będzie widać nikogo innego”.

Rzadko kiedy Coco Chanel można było zobaczyć w kolorach innych niż biel i czerń. To ona stoi za pomysłem marynarskich bluzek w pasy i czarnych luźnych spodni. Podkreślała, że są to kolory doskonałe, które pasują niemal do każdego typu urody. Gwarantują efekt wow, a przy tym są minimalistyczne i eleganckie. Wiele projektów Coco opartych jest wyłącznie na tych dwóch kolorach. Mała czarna to również pomysł tej projektantki. Uważała, ze każda kobieta powinna mieć w szafie prostą czarną sukienkę, przydatną na wiele okazji.

Jeśli wybierasz spódnice, to wyłącznie za kolano. Styl Coco Chanel

Coco Chanel uważała, że najlepiej wyglądają spódnice za kolano. Chodzi nie tylko o elegancką długość, ale również o jej właściwości modelujące. Szczególnie uwielbiała dopasowane ołówkowe spódnice, których krój optycznie wydłużał i wysmuklał nogi, a także dodawał nieco centymetrów. To jedna z podstaw zasad stylu Coco Chanel.

„Ko­bie­ta, któ­ra nie no­si per­fum, nie ma przy­szło­ści”

To dosyć kontrowersyjne stwierdzenie jednak Coco Chanel była święcie przekonana, ze perfumy to część stylizacji i wizerunku kobiety. Mówiła, że to one podkreślają osobowość i potęgują wrażenie. I to właśnie ona stworzyła perfumy, na których punkcie oszalały kobiety na całym świecie. Chanel Np.5. to wciąż kultowy zapach, kojarzący się z luksusem i elegancją.