Przepis na lśniące włosy po 50-tce? Te odżywki zdziałają cuda

@frau_mone

Każda kobieta niezależnie od wieku chciałaby móc pochwalić się burzą włosów. Zdrowe, mocne i lśniące włosy są największą ozdobą każdej kobiety. Dzisiaj są na to skuteczne sposoby. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Do pielęgnacji włosów niezbędny jest nie tylko szampon! Te odżywki dla 50-tek pomogą ci zadbać o odpowiednią kondycję włosów.

@frau_mone

Odżywki do włosów dla 50-tek

Kilkanaście lat temu dzieliło się włosy na proste i kręcone, suche i tłuste, gładkie i puszące się. Dzisiaj znacznie częściej stosowany jest podział na włosy niskoporowate, średnioportowate i wysokoporowate. Włosy należące do pierwszego rodzaju odznaczają się zamkniętymi łuskami. Są gładkie i błyszczące. Mogą być proste lub lekkofalowane. Włosy średnioporowate mają lekko rozchylone łuski. W przypadku włosów wysokoporowatycy łuski są rozmieszczone nieregularnie, do tego są mocno rozchylone. Najczęściej włosy wysokoporowate są naturalnie kręcone, często są też suche. Do takich włosów zalicza się też te, które zostały zniszczone zabiegami fryzjerskimi. Każdy z tych rodzajów włosów potrzebuje odpowiednio dobranych odżywek.

Odżywki do włosów są preparatami, które można kupić bez problemów w każdej drogerii. Jest ich naprawdę mnóstwo. Są one przeznaczone do różnych rodzajów włosów, dlatego na zakupach należy dokładnie czytać skład i kierować się kondycją zarówno włosów, jak i skóry głowy. Włosy, które po umyciu są oklapnięte i wyglądają na przetłuszczone, potrzebują odżywki, która została oparta na bazie protein. W składzie takiej odżywki należy szukać protein soi albo pszenicy, piwa, kolagenu, jajek, keratyny albo jedwabiu. Odżywki z proteinami odbudowują strukturę włosa. Proteiny mogą mieć różne rozmiary, dlatego odżywka może działać tylko na powierzchni włosa lub głęboko w niego wnikać. Na wygląd pasm niekorzystny wpływ ma zarówno niedobór, jak i nadmiar protein, dlatego odżywkę na bazie tych składników stosuje się raz w tygodniu.

Z kolei włosy sztywne, szorstkie i suche, matowe i puszące się, potrzebują odżywki na bazie emolientów. Emolienty na powierzchni włosów tworzą warstwę, która chroni je przed uszkodzeniami i zapobiega utracie wody. W składzie takiej odżywki powinno znaleźć się masło shea albo oleje roślinne. Dobraną do porowatości włosów odżywkę na bazie emolientów można stosować po każdym myciu. W sprzedaży dostępne są też odżywki na bazie naturalnych składników. Są one równie skuteczne i bardzo delikatne, nie obciążają pasm, za to pielęgnują je dogłębnie. Do pielęgnacji włosów stosuje się dzisiaj także humektanty. Pobierają one i wiążą wilgoć znajdującą się w naszym otoczeniu. Można je stosować przed myciem albo po nim. Te nawilżające kosmetyki nakłada się raz lub dwa razy w tygodniu.

Sprawdź: te torebki uzupełnią każdą stylizację

Odżywki bez spłukiwania

Wraz z upływem lat w organizmie zmniejsza się aktywność genów, które są odpowiedzialne za powstawanie keratyny czyli białka, z którego zbudowane są włosy. Zachodzące w okresie przekwitania zmiany hormonalne również niekorzystnie wpływają na kondycję włosów. Ich kondycję panie po 50-tce mogą jednak poprawić. W tym wieku do mycia włosów warto stosować szampony, które mają w swoim składzie keratynę, kolagen i kofeinę.

Warto też przekonać się do peelingu skóry głowy. Jest to zabieg, który skutecznie usuwa martwy naskórek i resztki kosmetyków. Ponadto poprawia krążenie krwi w komórkach skóry i dotlenia cebulki. Zabieg wystarczy wykonać 2 razy w miesiącu. Preparat spłukuje się czystą wodą, myje włosy szamponem i dopiero nakłada odżywkę. Wśród tych preparatów wyróżnić można między innymi kosmetyki do wcierania w skórę głowy. W  ich składzie może być na przykład kofeina. Na osłabione włosy można na zastosować także płynną keratyną bez spłukiwania. Warto kupić również odżywkę z olejem lnianym, ceramidami, octem owocowym.

Jaka odżywka dla pań po 50-tce?

Dobra odżywka powinna być dobrana do stopnia porowatości włosów. W zależności od tego panie po 50-tce mogą wybrać odżywki na bazie emolientów lub protein. Mogą stosować także płynną keratynę bez spłukiwania. Do łask wróciły też płukanki na bazie octu. Można stosować je zamiennie z odżywką.