Porowatość włosów – co to takiego?

Porowatość włosów to bardzo ważna cecha włosów, która wyznacza sposób ich pielęgnacji i reakcji na kosmetyki i stylizację. Do tej pory nie był to popularny termin, a wiedza na ten temat nie była tak dostępna. Natomiast teraz, wiedza o strukturze włosów jest bardzo duża i są specjalne kosmetyki do różnej porowatości włosów.

Porowatość włosów – czym jest i dlaczego to takie ważne?

Ten tajemniczo brzmiący termin jest określeniem na to, na ile łuska włosa jest odchylona od jego kory. Taka struktura włosa jest niedostrzegalne gołym okiem, a można ją określić albo u specjalisty od włosów czyli trychologa, dermatologa lub za pomocą różnych testów. Najbardziej znany jest test ze szklanka wody, gdzie trzeba włożyć włos i sprawdzić jak się zachowuje. Jeśli masz włosy wysokoporowate, To taki włos od razu opadnie na dno. Jeśli masz włosy w średnim stopniu porowate, włos zatrzyma się w połowie szklanki. Jeśli Twoje włosy są niskoporowate, włos utrzyma się na powierzchni wody. Prosty test online lub ze szklanka wody może nie być w 100% Miarodajny, dlatego najlepiej udać się do trychologa, który dokładnie obejrzy włos w powiększeniu i określi jego strukturę. Taka wiedza jest bardzo ważna, bo pozwoli uniknąć błędów pielęgnacji i sprawić, że włosy będą zadbane i odpowiednio pielęgnowane do stopnia swojej porowatości.

Najtrudniejsze w pielęgnacji są włosy wysokoporowate

Włosy o tym profilu są zdecydowanie najtrudniejsze w pielęgnacji, a wynika to z prostego faktu, że łuska włosa jest najbardziej odchylona od Kory, co powoduje, że do włosów mogą wnikać różnego rodzaju zanieczyszczenia i są one bardziej podatne na uszkodzenia. Włosy wysokoporowate mogą się puszyć w wysokim stopniu, Co jest bardzo kłopotliwe w codziennej pielęgnacji i sprawia trudności w układaniu takich włosów. Dlatego jeśli wiesz, że Twoje włosy są wysokoporowate, koniecznie zastosuj kosmetyki, które pomagają na takie dolegliwości. Porowatość włosów nie zawsze jest cechą wrodzoną, a może być nabytą, ze względu na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Bardzo często zdarza się tak, że włosy wysoką porowa te są naturalnie kręcone. To właśnie kręcone kosmyki, sprawiają duże trudności w układaniu i puszą się. Włosy tego typu są bardzo podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, dlatego należy traktować ją delikatnie i stosować dostosowane kosmetyki. Do takich włosów najlepszy rodzaj składników to proteiny, które działają na włosy lepiej niż humektanty. Tak samo emolienty będą bardzo skuteczne w takiej codziennej pielęgnacji. Roślinne olejki do włosów także będą skuteczne.

Włosy niskoporowate są pozornie łatwe w pielęgnacji

Mówi się o tym, że ten typ włosów jest najłatwiejszy w pielęgnacji i na pierwszy rzut oka tak może się wydawać. Jednak domknięta łuska jest czasem problematyczna, bo mogą być pozbawione objętości i przyklapnięte u samej góry. Poza tym bardzo łatwo je obciążyć kosmetykami i trudno się je stylizuje. Zamknięta łuska włosa sprawia, że do wnętrza trudno wnikają wszelkiego rodzaju substancje odżywcze i ciężko jest odżywić lub nawilżyć takie włosy. Takie kosmyki potrzebują przede wszystkim gruntownego oczyszczania, za pomocą lekkiej formuły. Nie zaleca się używania ciężkich kosmetyków, bo włosy niskoporowate są najbardziej podatne na obciążenie. Warto wspomnieć również o włosach o średniej porowatości, które są zdecydowanie naj łatwiejsze w pielęgnacji. Określa się je jako włosy normalne i potrzebują najbardziej wzmocnienia, odżywienia i wygładzenia.