Czy można opóźnić procesy starzenia i pojawienie się trwałych zmarszczek?

Nasza skóra wraz z wiekiem traci swoją elastyczność. Coraz mniej znajduje się w niej kolagenu, a osłabieniu ulegają wiązania tego białka z elastyną, co skutkuje zwiotczeniem skóry. Widoczna wiotkość pojawia się zwykle w późniejszym wieku i związana jest z przemianami po menopauzie. Niemniej jednak swoim trybem życia, dietą, ale i tym, jak podchodzi się do kwestii pielęgnacji, można przyspieszyć, ale i opóźnić procesy starzenia. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Jak dieta i tryb życia wpływają na stan naszej skóry? 

Na naszej skórze zmarszczki pojawiają się dosyć szybko, bo widoczne są już pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Na początku mają one charakter dynamiczny, to znaczy, że znikają wraz ze zmianą mimiki. Z czasem utrwalają się na twarzy i innych częściach ciała. To jaki tryb życia prowadzimy wpływa na stan naszej skóry, choćby jej przesuszenie czy aktywność wolnych rodników tlenowych, które przyczyniają się do osłabienia wiązań kolagenowych. Należy unikać używek, zwłaszcza alkoholu i papierosów, gdyż nie tylko niekorzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia czy poszczególne narządy, ale i wygląd skóry. Jeżeli nie stronicie od używek, to zmarszczki często pojawiają się szybciej. Na niedobory wody i składników odżywczych wzmacniających barierę hydrolipidową cierpią także osoby, których dieta opiera się w dużej mierze na produktach wysokoprzetworzonych, w tym fast food. Spożywanie produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B i zbilansowanych posiłków, których podstawą są warzywa pozytywnie wpływa na stan skóry. Niedobory snu sprawiają, że cera jest przesuszona i ziemista i wtedy także szybciej pojawiają się na niej zmarszczki.          

Pielęgnacja, która pomoże opóźnić procesy starzenia – o czym należy pamiętać?  

Odpowiednia dieta i dbanie zarówno o aktywność, jak i regenerację ciała pozytywnie wpływa na młody wygląd skóry. Oczywiście nie można zapominać, że kluczowe znaczenie ma ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV, które niszczy wiązania kolagenu i elastyny, a także wzmaga aktywność melanocytów, przez co pojawiają się przebarwienia. Stąd codziennie stosowane produkty kosmetyczne powinny zawierać wysoki filtr SPF, najlepiej SPF 50+. Bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczanie skóry, gdyż dzięki temu może ona lepiej wchłaniać składniki odżywcze zawarte w kosmetykach. Należy pozbyć się zanieczyszczeń i resztek makijażu przy użyciu płynu micelarnego. Po umyciu twarzy warto jeszcze sięgnąć po piankę lub żel z niacynamidem, który ma działanie przeciwzmarszczkowe, a także zwalcza wspomniane przebarwienia. Następnie konieczne jest użycie toniku, który przywraca skórze naturalne pH. Właśnie w tym momencie można przejść do pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Można sięgnąć po serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem lub witaminą C. Wszystkie te składniki mają działanie anti-aging. Dopełnieniem porannej rutyny pielęgnacyjnej jest zastosowanie kremu zawierającego peptydy kolagenowe czy też kwas hialuronowy oraz niacynamid i filtr SPF.

Z kolei wieczorem można zastosować retinoidy w serum, które mają działanie złuszczające i niwelujące widoczne przebarwienia oraz drobne zmarszczki. Pomiędzy zastosowaniem serum i kremu w tym przypadku należy zrobić odstęp 30 minut. Dzięki temu składniki aktywne zaczną działać, a następnie skóra zostanie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Duże znaczenie mają stosowane peelingi. Jeśli nie stosujecie retinoidów wieczorem, to możecie sięgnąć po peelingi kwasowe. Sprawdzą się też enzymatyczne, które mają łagodniejsze działanie. Peeling należy wykonywać raz w tygodniu. W ten sposób skóra pozostaje gładsza i jest lepiej przygotowana do zabiegów pielęgnacyjnych.