Tych butów lepiej nie nosić po 50-tce. Obciążają stopy i kręgosłup

Te buty obciążają stopy
Fot. Shutterstock

Idealne buty na wiosnę i lato powinny być nie tylko stylowe, ale też wygodne. Noszenie niektórych fasonów bardzo źle wpływa na nasze stopy. Mogą one prowadzić do powstawania haluksów, pękania pięt, ale też do nieprzyjemnego bólu kręgosłupa. Zdecydowanie lepiej unikać tych butów, zwłaszcza jeżeli jesteś po 50-tce.

Najbardziej niewygodne buty. Lepiej ich unikać

Jednym z najgorszych modeli butów dla naszych stóp są klapki na cienkim obcasie. Są one bardzo niestabilne, przez co łatwo o urazy, takie jak skręcenie kostki. Dodatkowo brak zapiętka i ciągłe uderzanie klapka o piętę może przyczynić się do nieestetycznych pęknięć. Jeżeli już decydujesz się na takie buty, wybierz model na niewysokim i szerokim obcasie. Noś je jak najrzadziej.

Kolejny model butów, który nie jest polecany przez fizjoterapeutów to czółenka na cienkim obcasie z noskiem w szpic. Są one mało stabilne, a dodatkowo ściskają palce i przedstopie. Długotrwałe i częste noszenie takich butów może prowadzić do powstawania haluksów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla stóp będą czółenka na grubym, stabilnym obcasie i szerokim noskiem. W zestawieniu najgorszych butów dla naszych nóg oczywiście nie mogło zabraknąć szpilek. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przodostopia i nadmierne napięcie mięśni łydki. Dodatkowo, wysokie szpilki negatywnie wpływają na ułożenie kręgosłupa.

Czy baleriny szkodzą stopom? To zależy

W sezonie wiosna-lato 2023 ogromną popularnością cieszą się baleriny. Dość powszechna jest jednak opinia, że buty te nie są najlepszym rozwiązaniem dla naszych stóp. Wszystko zależy jednak od modelu, który się wybiera. Klasyczne baleriny najlepiej sprawdzają się na naturalnym podłożu. Długi spacer po twardej nawierzchni może jednak obciążać kolana i kręgosłup. Całkowicie płaska podeszwa nie zapewnia żadnej amortyzacji. Jeśli decydujesz się na baleriny, warto skorzystać z dodatkowej wkładki. Zdecydowanie gorszym wyborem będą baleriny z noskiem w szpic. Ściskają one palce i mogą prowadzić do powstawania haluksów.

Buty polecane dojrzałym kobietom. Jakie modele są najwygodniejsze?

Odpowiednie buty powinny mieć rozmiar dopasowany do stopy i być wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów. Na co dzień warto wybierać lekkie modele z mocną i stabilną podeszwą. Najwygodniejsze dla stóp są oczywiście wszelkiego rodzaju buty sportowe, takie jak trampki czy sneakersy. Jeśli szukasz nieco bardziej eleganckiej propozycji, postaw na mokasyny lub espradryle.

Zobacz też: Chcesz wyglądać elegancko po 50-tce? Lepiej zapomnij o tych fasonach