Jaki dekolt dla gruszki, a jaki dla odwróconego trójkąta? Zobacz, jak dobierać bluzki i sukienki do sylwetki

dekolt do sylwetki
fot. @pilardearce

Bluzka w serek czy z dekoltem półokrągłym? Ten wybór to nie tylko kwestia gustu, ale również rodzaju naszej figury. Jak dopasować dekolt do sylwetki? Jest kilka zasad, których trzeba się trzymać. Dzięki nim wykrój pod szyją będzie sprzyjał twojej sylwetce, pomoże podkreślić atuty i zatuszować mankamenty.

Jaki dekolt do sylwetki typu gruszka?

Kobiety o figurze typu gruszka wyróżniają się szerokimi biodrami i wąskimi ramionami. Niektóre panie lubią podkreślać swoje biodra, inne przykładają większą wagę do ich zamaskowania i wolą wyrównywać proporcje sylwetki. Do tego typu sylwetki pasuje wiele rodzajów dekoltów. Kobiety, które chcą wizualnie poszerzyć ramiona, aby ciało było bardziej proporcjonalne, mogą zdecydować się na bluzkę lub sukienkę z dekoltem typu łódka. Taki sam efekt dadzą ubrania z dekoltem kwadratowym oraz prostokątnym.

Takich dekoltów powinny jednak unikać „gruszki” z dużym biustem. Kobiety o szerokich biodrach i wąskich ramionach mogą też nosić tzw. hiszpanki, czyli bluzki i sukienki z dekoltem, który odsłania ramiona.

Czytaj też: Ten wiosenny kolor prezentuje się rewelacyjnie w stylizacjach dla pań 50-tce.

Jaki jeszcze dekolt do sylwetki typu gruszka? Dekolt w serek również się sprawdzi, mimo że optycznie wyszczupla ramiona i może zwiększyć dysproporcje. Wokół ramion nie powinno być jednak żadnych falbanek.

Dekolt dla pań o figurze typu jabłko

Panie o sylwetce jabłko powinny eksponować biust, który jest ich dużym atutem i odwraca uwagę od odstającego brzuszka. Z tego powodu świetnie sprawdzą się bluzki i sukienki z dekoltem w serek. Taki wykrój pod szyją wysmukla sylwetkę i podkreśla biust. Oczywiście, trzeba dobrać ubrania z odpowiednią głębokością dekoltu. Zbyt głęboki, może optycznie pogrubiać i zniekształcać sylwetkę, dlatego przy większym biuście, lepiej wybrać średni lub mały dekolt.

Panie z niewielką lub średnią miseczką mogą też zdecydować się na spiczasty i głęboki dekolt amerykański. Wolisz klasykę? Dobrym wyborem będzie taki tradycyjny dekolt okrągły, który również podkreśla biust. Jakich dekoltów powinny unikać panie o figurze jabłko? Na pewno marszczonych, typu woda, które mogą dodać kilogramów.

Dekolt do sylwetki odwrócony trójkąt

Sylwetka, która wyróżnia się szerokimi ramionami i wąskimi biodrami, jest dość wymagająca i nie ma tu tak dużej swobody przy wyborze dekoltu, jak np. w przypadku gruszek. Sporo dekoltów poszerza ramiona, a takich powinny unikać kobiety o kształcie odwróconego trójkąta. Jaki dekolt do szerokich ramion? W ich wypadku najlepiej sprawdzą się spiczaste dekolty, czyli bluzki i sukienki w serek, a także kopertowe.

Wykroje w kształcie litery V wysmuklają ramiona i wydłużają szyję, dzięki czemu wyrównują proporcje sylwetki. Unikać trzeba na pewno bluzek i sukienek hiszpanek oraz z wykrojem typu łódka, które najbardziej poszerzają ramiona.

Jaki dekolt dla kobiet figurze klepsydra?

Spory wybór rodzajów dekoltu mają kobiet o kształcie klepsydry. Praktycznie jako jedyne mogą pozwolić sobie na sukienki lub bluzki z dekoltem o kształcie serca. Tak poza tym, kobiety z wyraźną talią i proporcjonalną sylwetkę wyglądają bardzo dobrze w dekoltach: amerykańskim, w serek, hiszpańskim.

W ich wypadku najważniejsze jest dopasowanie ubrania do wielkości biustu. Przykładowo, dekolt serce pasuje najlepiej do małego i średniego biustu, a na kobietach z większą miseczką, może wyglądać zbyt wulgarnie.

Czytaj też: Styl smart casual w wersji 50+. Elegancki, wygodny i ponadczasowy!