Melasma zwana też ostudą to problem skórny, który powoduje pojawienie się na skórze brązowych plam. Jest wynikiem nadmiernej produkcji melaniny i zaburzeń hormonalnych. Na jej występowanie wpływ ma działanie promieniowania UV. Tu pojawia się pytanie – jak zapobiegać przebarwieniom i jak je zniwelować?
Jak zapobiegać przebarwieniom związanym z melasmą?
Melasma występuje na skutek zaburzeń hormonalnych i wahań wydzielania hormonów. Ich ustabilizowanie może zniwelować problem związany z aktywnością enzymu, który odpowiada za produkcję melaniny. Leczenie melasmy jest objawowe. Ważna jest też profilaktyka. Ponieważ to promieniowanie UV może zwiększać produkcję melaniny, należy redukować jego wpływ, a więc używać kosmetyki zawierające filtry UV. W przypadku wrażliwej skóry narażonej na melasmę bardzo ważne jest sięgnięcie po kremy i balsamy, które zawierają wysoki filtr SPF. Warto zdecydować się na takie, które posiadają filtr SPF 50+. Zapewnia on ochronę w 98% przed szkodliwym promieniowaniem UVB, ale i ochronę przed działaniem promieniowania UVA. Regularne stosowanie takich kosmetyków, a także unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce to czynniki, które są kluczowe, by na skórze twarzy czy dekolcie nie pojawiały się kolejne plamy związane z nadmierną produkcją melaniny. Odpowiedni produkt może chronić przed długimi falami UVA, nawet do 400 nm. Aby fluid czy też balsam zapewniał optymalną ochronę, jego aplikację na odsłonięte części ciała należy regularnie powtarzać. Najlepiej robić to co 2 lub 3 godziny. Dzięki temu ryzyko powstawania nowych przebarwień zostanie zniwelowane.
Jak zniwelować przebarwienia widoczne na skórze związane z nadmierną aktywnością melanocytów?
Jeżeli występują przebarwienia na skórze, trzeba sięgnąć po środki, które pozwolą na zniwelowanie ich widoczności. Mowa zarówno o żelach myjących, peelingach, jak i odpowiednich kremach do codziennego stosowania. Składnikiem, który jest bardzo ważny w tego typu produktach jest niacynamid. To pochodna witaminy B3, która normalizuje wydzielanie sebum i przyczynia się do rozjaśniania przebarwień. Bardzo ważne jest regularne stosowanie peelingów, które mogą złuszczać zrogowaciały naskórek. Jednak przy dermatozach trzeba bardzo uważać, by nie były zbyt silne i nie uszkadzały naturalnej bariery hydrolipidowej. Z tego względu polecane są łagodnie złuszczające kwasy AHA i PHA oraz peelingi enzymatyczne. Nie należy z kolei stosować intensywnie działających peelingów mechanicznych. Peeling najlepiej wykonywać raz w tygodniu. Bardzo ważne jest codzienne nawilżanie skóry kremem, który zawiera składniki aktywne niwelujące przebarwienia. Poza niacynamidem może być to witamina C. Ona także rozjaśnia widoczne na skórze przebarwienia.
Z kolei stosowanie retinoidów może nie być wskazane, gdyż mają one silniejsze działanie i często powodują nadmierne podrażnienie skóry. Oczywiście jeśli sięgacie po takie kosmetyki na przebarwienia, to należy wybierać produkty o niższych stężeniach. Retinole stosuje się w wieczornej pielęgnacji. Bezwzględnie należy pamiętać o ochronie UVA i UVB stosowanej w ciągu dnia, gdyż retinol jeszcze bardziej uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych. Doskonale sprawdzi się krem z dodatkiem kwasu hialuronowego. Właściwa pielęgnacja skóry może sprawić, że przebarwienia znacząco zbledną.