Jaka sukienka najlepiej podkreśli twoje atuty? Te triki pomogą ci wybrać idealny model

fot. Instagram @lady_50plus

Każda figura jest piękna! Niezależnie od noszonego rozmiaru czy posiadanych proporcji, każda kobiety zasługuje na to by czuć się pięknie w swoim ciele. Niekiedy urodzie warto jednak trochę pomóc. Dzięki odpowiednim ubraniom możemy bowiem doskonale podkreślać atuty swojej figury oraz maskować jej mankamenty. Jakie rozróżniamy typy sylwetek? Oraz w jaki sposób dobierać sukienki do tych konkretnych figur?

Jakie rozróżniamy typy sylwetek?

Wśród typów kobiecych sylwetek wyróżniamy 5 lub 6 najpopularniejszych rodzajów. Należą do nich jabłko, gruszka, klepsydra, kwadrat i marchew. Niekiedy do tego grona dołącza także trójkąt, który jednak jest niezwykle podobny do sylwetki gruszki, więc w tym przypadku nie będziemy wyróżniać go jako osobnej kategorii. Czym charakteryzują się poszczególne figury i w jaki sposób je rozpoznać?

  • Sylwetka prostokąt – To taki rodzaj figury, który nie posiada widocznych krągłości ani także mocnego wcięcia w talii.
  • Sylwetka Jabłko – Kobiety o tym typie figury są posiadaczkami średniego lub dużego biustu. Nie posiadają one widocznego wcięcia w talii, mają nieco większy brzuszek oraz szczupłe nogi.
  • Sylwetka klepsydry – Klepsydra posiada widoczne wcięcie w talii. Jej obwód w biuście oraz biodrach powinien być natomiast do siebie bardzo zbliżony.
  • Sylwetka marchew (odwrócony trójkąt) – Marchew jest posiadaczką dość szerokich ramion i niekiedy także większego biustu. Biodra natomiast są nieco węższe i smuklejsze.
  • Sylwetka gruszka – Jest to rodzaj figury, w którym występują szerokie, krągłe biodra oraz pupa. Góra sylwetki jest natomiast drobna. Smukłe ramiona i mały biust to jej cechy charakterystyczne.
fot. Shutterstock bogadeva1983

Przeczytaj także: Sukienki dla kobiet po 60-tce. Te modele dodają kobiecości, a sylwetka wygląda obłędnie!

Jaką sukienkę wybrać do danego typu sylwetki?

Poznanie swojego typu sylwetki i poznanie kilku wskazówek na temat doboru odpowiedniego kroju czy długości ubrań, pomoże optycznie podkreślić atuty waszej figury. Warto jednak pamiętać, że wszystkie rady są jednak dość ruchome! Kobiety o tych samych typach sylwetek mogą bowiem różnić się między sobą np. wzrostem lub rozmiarem. Z tego powodu coś co będzie pięknie prezentować się na jeden klepsydrze, niekoniecznie będzie także pasować innej.

Sylwetka prostokąt

Sylwetkę o typie prostokąta najczęściej możemy zauważyć na pokazach mody! Tak to właśnie posiadaczkami takiej figury są zazwyczaj szczupłe modelki na wybiegach. Będąc posiadaczką takiej figury warto zrezygnować z bardzo luźnych, bezkształtnych sukienek. Najlepiej sprawdzą się kroje podkreślające talię. Pięknie wyglądały będą wszystkie rozkloszowane modele oraz takie posiadające ozdoby w okolicach ramion i biustu – optycznie go powiększając.

Sylwetka jabłko

Niewątpliwym atutem jabłka jest duży biust oraz szczupłe nogi, mankamentem natomiast odstający brzuszek. Z tego powodu najlepszą opcją dla takiej figury są luźne lub rozkloszowane sukienki, posiadające odcięcie zaraz pod biustem. Taka sylwetka najlepiej prezentować się będzie w długościach mini lub midi z rozcięciem podkreślającym smukłe nogi.

Sylwetka klepsydra

Klepsydra to jedna z najbardziej pożądanych typów sylwetek. Najlepiej wygląda ona w obcisłych, ołówkowych krojach podkreślających talię oraz krągłe biodra i biust. Dla tego rodzaju sylwetki nie sprawdzą się natomiast sukienki z ozdobami w okolicach ramion i biustu – optycznie powiększą one górę ciała zaburzając przy tym proporcje sylwetki.

Sylwetka marchew

Jeśli jesteś posiadaczką takiej figury, odłóż na bok szerokie i bufiaste rękawy. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się u ciebie sukienki na ramiączkach lub takie z przylegającymi rękawkami. Falbanki, ozdoby i luźne szerokie materiały sprawdzą się natomiast w dolnej części sukienki. Obcisła góra i rozkloszowany dół to zdecydowanie krój idealny dla ciebie.

Sylwetka gruszka

Jest to figura stanowiąca odwrotność opisanej wyżej marchewki. Smukłe ramiona i biust oraz pełne biodra i pupa to jej cechy charakterystyczne. Aby więc sylwetka posiadała piękne proporcje, warto dla takiej sylwetki zainwestować w sukienkę w bufiastymi rękawami, falbankami lub innymi ozdobami w tych okolicach.